ÖZEL TIRTIL ANAOKULU MÜDÜRLÜĞÜ

ÖZEL TIRTIL ANAOKULU MÜDÜRLÜĞÜ COVID-19 (CORONA VİRÜS) 
ACİL DURUM EYLEM PLANI  

BURADAN

İNDİREBİLİRSİNİZ

YENİ KORONAVİRÜS (COVID-19) NEDİR?

Yeni Korona virüs  solunum yolu enfeksiyonu yapan bir virüstür.
Korona virüsler, soğuk algınlığından, Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir. Bugün dünya genelinde görülmeye başlayan 2019- nCoV de korona virüs alt türleri arasında yer almaktadır. Bu virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar genellikle burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, öksürük ve ateşin olduğu, üst solunum yolu enfeksiyonu şeklindedir. Şiddetli vakalarda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilir.
Bulaşması;
Hasta kişilerin öksürme veya hapşırmayla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireylerin ağız, burun ve gözlerine temasıyla, damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaşabilmektedir.

Yeni Korona virüs (Pandemik İnfluenza) Hazırlık/Yürütme Ekibi;
Müdürlüğümüzde etkin ve verimli bir mücadele için, Pandemik İnfluenza Okulumuzda Hazırlık ve Faaliyet Planı kapsamında ve doğrultusunda  ekip oluşturulmuştur.

Ekibin Görevleri;  
⦁    Alınacak tedbirlerle ilgili çalışmaları yürütmek,
⦁    İşyerindeki hijyen ve temizlik konularında gerekli çalışmaları yürütmek,
⦁    Kurum içi ve kurum dışı iletişimi koordine etmek,
⦁    Acil durum eylem planını güncel tutmak,
⦁    Şüpheli vakalarda izolasyon ve karantina doğrultusunda ALO 184 Korona virüs Danışma Hattı ve Sağlık Bakanlığına bağlı en yakın hastane ile iletişime geçilmesini sağlamakla yükümlüdür.

 

OKULUMUZDA KORONAVİRÜSE (COVID-19) KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER 

    1. SALGININ YAYILMASINI ÖNLEME 
Şu anda COVID-19'u önlemek için bir aşı bulunmamaktadır. Salgını önlemenin en iyi yolu virüse maruz kalmaktan kaçınmaktır. COVID-19’un işyerinize ulaşmaması için önleyici tedbirler derhal alınmalıdır. Bu tedbirler COVID-19'un yayılmasını engeller veya yavaşlatabilir. 

Okulumuzda aşağıdaki hususlar dikkate alınacaktır; 
⦁    Çalışanların işe başlamadan önce temassız ateş ölçerle kontrol edilmelidir.
⦁    İşyeri genelinde çalışanların sosyal mesafesini sağlamak için uygun bir çalışma modeli geliştirilmelidir. 
⦁    (Tokalaşma ve sarılmadan kaçınılmalıdır.Olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.)
⦁    Çalışanların hasta olduklarında evde kalmalarını teşvik eden, öksürük ve hapşırma görgü kurallarını içeren ve el hijyeninin önemini anlatan afiş/poster/talimatlar işyerinin girişine ve herkesin görebileceği diğer alanlara asılmalıdır. 
⦁    Temizlik personeline, çöplerin içeriğine temas edilmeden boşaltılması için gerekli uygulamalar yaptırılmalıdır. 
⦁    Çalışanlar, okul ortamına girmeden ve çalışma sırasında en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla ellerini yıkamaları konusunda bilgilendirilmelidir, su ve sabuna erişim olmadığı takdirde alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanarak ellerini sık sık temizlemeleri sağlanmalıdır.  
⦁    Okulda çalışanların kullanımı için yeterli temizlik malzemeleri bulundurulmalıdır. El hijyenini teşvik etmek için dezenfektanlar ortak alanlarda bulundurulmalıdır.
⦁    Hassas risk gruplarında yer alan çalışanların mümkünse evden çalışmaları sağlanmalıdır. 
⦁    Bir çalışanın COVID-19 olduğu tespit edilirse, okul müdürlüğü diğer çalışanları için COVID-19'a maruz kalma olasılıkları konusunda bilgilendirme yapmalı ve sağlık kuruluşları ile irtibata geçmelidir.   
⦁    Çalışanların ruhsal sağlığını korumak adına psikososyal risk etmenleri değerlendirilerek doğru ve etkin bilgilendirme ile tedbirlerin alınması sağlanmalıdır.  
⦁    Her saatte en az 10 dakika olmak üzere çocukların açık havaya çıkarılıp açık hava etkinlikleri yapılması ve dersliklerin havalandırılması sağlanmalıdır.

2. TEMİZLİK VE HİJYEN 
Okulda temizlik ve hijyen standartları en üst seviyeye çıkarılmalıdır. 
⦁    Sağlık Bakanlığının tavsiyeleri doğrultusunda gerekli ek önlemler alınmalıdır.  
⦁    Solunum yolu enfeksiyonları; öksürme veya aksırma ile kişiden kişiye kolay bulaşabilen hastalıklardır. Bu nedenle hastalığın kişiden kişiye yayılımını en aza indirmek için Okulda çalışan tüm personel ve öğrenciler hijyen kuralları konusunda bilgilendirilmelidir.
⦁    Okulda mümkün olduğunca çalışanların yakın temasta bulunmaları ve ekipman, araç, gereçlerin ortak kullanımı önlenmelidir.  
⦁    Çalışanlar işe başlamadan önce ve çalışma süresince belirli aralıklarla en az 20 saniye boyunca ellerini su ve sabunla yıkamalıdır.  
⦁    Yüzeylerin, ekipmanın ve çalışma ortamının diğer öğelerinin rutin olarak temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi dahil olmak üzere düzenli temizlik uygulamaları sürdürülmelidir. Çalışma alanları, lavabo, tuvalet, banyo, merdiven korkulukları, musluk, yemekhaneler, sandalye, masa/ sıralar, yemek masası, pencere kenarı, kapı kolu, dinlenme alanları, oyun parkı, oyuncaklar, giyinme/soyunma odaları, kapı gibi sık temas edilen ortak kullanım alanlarında hijyen şartlarına uyulmalıdır. 
⦁    Lavabo temizliği: Lavabo ve etrafı günlük ve görünür kirlenme oldukça su ve deterjan ile temizlenmeli, çamaşır suyuyla dezenfekte edilmelidir. 
⦁    Tuvalet Temizliği: Klozetse sifon çekilmeli, içi deterjanla fırçalanmalı, çevresi ayrı bir bezle silinmeli ve durulanmalıdır. Klozet kapağı belirlenen oranda çamaşır suyu ile dezenfekte edilmelidir. Tuvalet zemini en son temizlenmeli, tuvalet temizliğinde kullanılan malzemeler başka bir yerde kullanılmamalıdır.  
⦁    Klavyeler ve diğer cihazlar da düzenli olarak temizlenmelidir. Mümkün olduğunca çalışanların diğer çalışanların telefonlarını, masalarını, ofislerini veya diğer çalışma araçlarını ve ekipmanlarını kullanmaları engellenmelidir. 
⦁    Öksürme ve hapşırma durumlarında ağız ve burun tek kullanımlık mendil ile kapatılmalı, mendil kullanılmayan durumlarda dirseğin iç tarafı kullanılmalıdır.
⦁    Eller yüz bölgesine temas ettirilmemelidir. (Kirli ellerle ağız, burun ve gözlere dokunulmamalıdır.) 
⦁    Mikroplar en çok kirli yüzey ve eşyalara temas etmek ile bulaştığından, eller sık sık yıkanmalı kirli eller ile göz, burun ve ağıza dokunmaktan kaçınılmalıdır. 
⦁    Elleri yıkamak solunum yolu enfeksiyonları ve diğer bulaşıcı hastalıklardan koruyacak en önemli tedbirlerden biridir. Özellikle aksırma, hapşırma ya da öksürme sonrasında, ellerin su ve sabun ile iyice yıkanması önemlidir. 
⦁    Eller yıkandıktan sonra, tek kullanımlık kâğıt havlu ile kurulanıp, musluk bu havlu ile kapatılmalı ve havlu çöp kutusuna atılmalıdır.
⦁    İşyerlerine ziyaretler kısıtlanmalı, acil olmayan ziyaretler ve dışarıdan alınan hizmetlerden acil olmayanları iptal edilmelidir.  
⦁    Okulu ziyaret eden herkesin el yıkama yerlerine erişiminin olması sağlanmalıdır. El yıkama mümkün değilse, alkol bazlı el dezenfektanı hazır bulundurulmalıdır. 
⦁    İşveren, işveren vekilleri ve diğer yöneticiler doğru örneği belirlemede önemli bir rol oynadığından çalışanlarına örnek olmalıdırlar. 
⦁    Okul araçları içerisinde kişilerin yüzeylere teması mümkün olduğunca azaltılmalıdır.  
⦁    Çalışanların işyerlerine giriş-çıkış kayıtları esnasında kullanılacak yöntemler fiziksel temasta bulunmayacakları şekilde düzenlenmelidir.  
⦁    Temizlik, temiz alandan kirli alana doğru yapılmalıdır.
⦁    Temizlik malzemeleri her bölüm için ayrı olmalı ve temizlik malzemeleri ile haşere öldürücü ilaçlar kendi ambalajlarında ya da etiketlenmiş olarak saklanmalıdır.
⦁    Temizlik için kullanılan malzemeler ıslak bırakılmamalıdır. Temizlik bitiminde malzemeler uygun şekilde yıkanıp kurutulmalıdır. Mümkünse temizlik malzemeleri ve paspaslar ayrı bir oda/bölmede ve mutlaka kuru olarak saklanmalıdır. 
⦁    Temizlik/dezenfektan çözeltileri günlük hazırlanmalıdır. Bu çözeltiler fazla kirlendiğinde veya bir bölümden başka bir bölüme geçerken değiştirilmelidir. 
⦁    Zemin ve koridorlar deterjanlı su ile günlük olarak ve/veya kirlendikçe paspaslanmalı ve ardından kurulanmalıdır.
⦁    Bina içinde toz oluşmasına neden olacak kuru süpürme, silkeleme yapılmamalıdır. 
⦁    Çöp torbalarının usulüne uygun şekilde ağızları kapatılmalı ve kapaklı çöp kovalarında muhafaza edilmelidir. 
⦁    Çöpler temizlikle görevli personel tarafından, eldiven kullanılarak toplanmalıdır.
⦁    Çöp kovalarında görünür şekilde kir tespit edildiğinde hemen, aynı zamanda periyodik olarak da haftada bir kere yıkanıp durulanmalıdır. Çöp kovaları riskli enfeksiyöz materyalle kontamine olduğunda (kirlendiğinde) belirlenen oranda çamaşır suyu ile dezenfekte edilmelidir. 
⦁    Havalandırmanın az olduğu, hijyenik şartların tam olarak sağlanamadığı mekanlar ve kalabalık ortamlar bulaşıcı hastalıklar için ideal bir ortam oluşturmaktadır. Okulda personelin ve öğrencilerin yakın temasta olması da hastalıkların kolayca yayılmasına neden olmaktadır. Çalışma ortamının ve Okul dönemi boyunca, sınıfların, odaların, atölyelerin, kapalı ortamların sık sık havalandırılması önemlidir.

⦁    Bina sürekli temiz, bakımlı ve havalandırılmış (mümkünse doğal yolla ) olmalıdır.

3. KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR HAKKINDA REHBERLİK 


⦁    Enfeksiyon şüphesi olan kişilerle doğrudan temas veya kontaminasyon riski bulunan çalışma ortamlarında, çalışanların tam kapalı göz koruyucu veya yüz koruyucu/siperlik (EN-166), koruyucu kıyafet (EN-14126), solunum koruyucu (EN-149/FFP2 veya FFP3) ventilsiz maskelerin ve eldivenlerin (EN ISO 374-5 ve virüs piktogramlı) kullanılması sağlanmalıdır. Covid-19 virüsüne karşı koruma amaçlı “tekrar kullanılamaz” anlamına gelen “NR” işareti bulunan maskelerin bulundurulması gerekmektedir.  
4. İŞYERİNDE COVID-19 OLDUĞUNDAN ŞÜPHELENİLEN VEYA TEYİT                            EDİLEN BİRİ VARSA NE YAPILMALI 
Bir çalışan rahatsızlık hisseder ve COVID-19'a maruz kaldığını düşünürse ne     yapmalı? 
⦁    COVID-19'a maruz kalanları belirlemek için olası maruz kalma kriterleri (örneğin, kişinin gitmiş olabileceği alanlar) hakkında  Yeni Korona virüs (Pandemikİnfluenza) Hazırlık/Yürütme Ekibini, veya çalışan temsilcisini  bilgilendirerek, Sağlık Bakanlığı’nın tavsiyelerine uyulmalıdır. 
⦁    Hastalık şüphesi bulunan kişi maske takarak ve gerekli tedbirler alınarak en yakın Sağlık Bakanlığı’nın ilgili sağlık kuruluşu ile iletişime geçilerek sevki sağlanmalıdır. (Kişi diğer kişilerden izole edilerek daha önceden belirlenen ve enfeksiyonun yayılmasını önleyecek nitelikte olan ortamda bekletilmelidir.)
⦁    Etkilenen çalışanın atıkları için Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında işlem yapılmalıdır.  
⦁    Etkilenen çalışanın tıbbi yardım beklerken lavaboya/banyoya gitmesi gerekiyorsa, mümkünse ayrı bir lavabo/banyo kullanımı sağlanmalıdır. 

 

ÖZEL TIRTIL ANAOKULU MÜDÜRLÜĞÜ İLETİŞİM ZİNCİRİ

Rahatsızlanan personel ivedilikle sağlık kurumuna yönlendirilir.

Bilgi Verir
Hastalık belirtilerini hisseden 

İlgili Birme Yönlendirir.

İvedilikle sağlık kurumuna yönlendirilir.

Kemalöz, 4. Temiz Sk. No:3, 64200

Uşak Merkez/Uşak, Türkiye  

ozeltirtilanaokulu@outlook.com

Tel: 0276 227 00 30

  • White Instagram Icon
  • White Facebook Icon

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

© 2020 Tırtıl Anaokulu. Sahaajans tarafından tasarlanmıştır. Tüm hakları gizlidir. Görsellerde telif hakkı bulunmaktadır. MEB 'e bağlı bir kurumdur.